PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Platformu

Çocuklarda empati becerisinin gelişmesi ve desteklenmesi için farklı etkinlikler ve çalışmalar yapılabilir. Ancak çocuklara asla empati kuramayacağı, duygu, davranış, tepki ve değişimin gözlenemeyeceği nesneler üzerinden sorular sorulması, empati becerisinin kazandırılmasında etkisi olmayacak bir yaklaşımdır. “Bir elma olsaydın ne hissederdin? Bir araba olsaydın kaç tekerin olmasını isterdin?” Bunların yerine, farklı duygu durumlarının yüz ifadelerinden rahatlıkla anlaşılabileceği insan ve hayvan yüzleri, farklı olayların görselleri, kısa hikayeler ve filmler empati becerilerinin desteklenmesi için kullanılabilir.

Erken çocukluk döneminde, parmak uçlarındaki sinirlerin beyne farklı uyarılar göndermesi, sinapsler arasındaki bağlantıların anlamlı ve geniş çaplı olmasına destek olur. Bu nedenle, çocukların elleri ve ayakları ile farklı yüzeyleri, farklı ısıları ve farklı dokuları hissetmelerine izin verilmelidir. Aynı anda birden fazla dokunsal hissi yaşayabileceği en özgür ortamlardan biri doğanın kendisidir. Çocuğun kurumuş bir yaprağı eline alması, ovuşturması, hışırtısını dinlemesi, koklaması, dokunmanın ötesinde keşfetmesini de sağlayacaktır. Açık havadan ve doğadan çocukları mahrum etmeyelim.

Çocukları özgür ve özgün kılan malzemelerden biridir KÖPÜK. Çocuğun sağlığını ve güvenliğini ön planda tutarak, içinde zararlı kimyasalların olmadığı her türlü köpüğü (bebek şampuanı, bebekler için banyo köpüğü, tıraş köpüğü vb) bir oyun aracı olarak kullanabilirsiniz. Parmakları, ayakları, elleri, alnı, dirsekleri, dizleri, ve hatta göbeği ile bir köpüğe temas ettiğinde ne hissediyor? Ve köpükle neler ortaya çıkarıyor? Biz yetişkinlerin de keyifle katılabileceği etkinlikler arasındadır köpük köpük olmak :)

Onlar yerli, biz göçebe...okul öncesi dönemde teknolojinin yeri ve ölçüsü ne olmalı? ebeveyn kontrolünde günde ortalama 15-20 dakika aşağıda paylaştığımız yayın ve programları çocuğunuzla birlikte keşfedebilirsiniz. Pocoyo (2-6 yaş çizgi film) / Baby Einstein (2-6 yaş çizgi film) / Maisy Mouse (2-6 yaş çizgi film)Mother Goose Club (0-6 yaş şarkılar) / Little Baby Bum (0-6 yaş şarkılar)Lingo Kids (3-6 yaş uygulama) / Raz Kids (3-6 yaş uygulama)Önerilerimiz devam edecek..

Çocuklar bazen kendilerini direk olarak ifade etmek yerine, bir nesne aracılığı ile iletişim kurmayı tercih edebilirler. Kuklalar, bu iletişim araçlarından en etkili olanlarındandır. Çocuklar kuklayı direk olarak konuşturabildikleri gibi, onlarla bir arkadaşları gibi sohbet de edebilirler. Kuklaları, özellikle çocuk kitaplarının ve evcilik oyuncaklarının bulunduğu yerlere yakın tutmanızda fayda vardır.